GÜLER STONE

 • light emperador
 • koyu bej
 • rustik yeşil
 • olive maron

Traverten

Traverten yeraltı ve yerüstü kaynak sularında bulunan kalsiyum karbonatın, kaplıca sularının yeryüzüne çıktığı yerde ya da limra mağaralarında çökelmesi sonucu oluşan kimyasal tortul kayaçlardır. Üzerindeki delikler bu suların yeryüzüne çıktığı esnada içinde bulunan karbon dioksitin buharlaşması sonucu oluşmaktadır.

Eski tarihlerden itibaren yapılarda sıkça kullanılan bir doğal malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Tamamen doğal görünümü sayesinde cephe kaplama ve yer döşeme olarak kullanılarak dekoratif bir görünüm kazandırılabilmektedir. Açık ve koyu kavrengi tonlarında bulunan çeşitler karakter olarak kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır. Türkye’nin farklı bölgelerinde bulunan ocakların görünümleri benzemekle birlikte bazı özellikleri değişkenlik gösterebilmektedir. Denizlide yapılan üretimler traverten ocaklarının yakınlığından dolayı ön plana çıkmaktadır. Uzun yıllardır yapılan üretimi sayesinde seleksiyonlar tüm dünya tarafından Türk taşı olarak tanınmış ve birçok uluslararası projede kullanılmaktadır.

Fabrikalarımızda yapılan kaliteli üretim ve seleksiyon sistemi sayesinde belirlenen görünümde taşlar yüksek metraj olarak ebatlı veya plaka olarak hazırlanabilmektedir. Yüksek katlı yapıların dış cephe kaplamalarında sıkça kullanılan ürün homojen görünümü ve kahve tonlarında renk geçişlerine sahip olmasından dolayı oldukça sade ve doğal bir görünüm sunmaktadır. İç mekan ve villa tipi mekanlarda kullanımı tercihe dayalı olarak farklı damar yapısına sahip taşlardan yapılabilmektedir. Eskitme yüzey işleminin uygulanması sayesinde tarihi bir görünüm kazandırılabilmektedir. Diğer doğal mermer çeşitlerine oranla daha yumuşak bir yapıda olmasından dolayı ebatlaması ve kullanımı rahat olmaktadır. Delikli yapıda olmasından dolayı dolgu işlemleri yapılması gerekmektedir. Fabrikada dolgu işlemleri yapılmadan uygulanan alanlarda zaman içerisinde yüzeyinde bulunan küçük deliklere kir dolarak yüzeyin olduğundan daha koyu görünmesini sağlamaktadır.

Kullanım alanına göre fabrikada gerekli işlemlerin yapılarak uygulama alanına gönderimi yapılması gerekmektedir. Belirli ocaklardan çıkarılan bloklarda bulunan deliklerin boyutu ve oranı çok olabilir. Üretim aşamasından önce gelen talep ve istenilen yüzey görünümüne göre traverten ocaklarının belirlenmesi gerekmektedir. Yüksek metraj yapılacak olan üretimlerde tek bir ocak dan blok alarak işlemlerin yapılması projenin devamlılığı konusunda önem kazanmaktadır. Farklı ocaklardan alınacak bloklardan yapılan üretimlerde yüzey görünümlerinde farklılıklar oluşmaktadır. Travertenin crosscut ve veincut olarak 2 farklı kesim şekli bulunmakta ve görünümlerini oldukça değitirmektedir. Fabrikada kesilen blok yönüne göre kesim işlemlerinden sonra plakalar üzerinde su yolları görünüyor ise bu kesim işlemine veincut denilmektedir. Damar takibi yapılması istenilen projelerde üretim aşamasından önce yüzey görünümü ve işlemleri belirlenerek fabrikaya bildirilmeli ve uygun üretimin yapılması sağlanmalıdır.

Amerika traverten ihtiyacını %55 oranında Türkiye’de yapılan üretim karşılamaktadır. Arap ülkeleri, Avrupa ve Türki Cumhuriyetler bu konuda ön plana çıkmaktadır. Uzun yıllardır yapılan kaliteli üretimler zaman içerisinde İtalyan makine teknolojisine geçiş yaparak kalitelerini dünya standartlarına taşımıştır. Cila kalitesi, hassas kesim ve malzeme kalitesi konusunda ön plana çıkan Türkiye tüm dünya da tanınan bir marka haline gelmiştir. İş merkezi, otel ve villa gibi yapılarda sıkça kullanılan malzeme talep edilen miktarlarda yüksek metraj üretilerek ihracat kalitesinde hazırlanmaktadır. Üretim esnasında ve sonrasında kalite kontrolü yapılarak düşük kalite olanlar çıkarılarak ayrılmaktadır. Proje gereksinimlerine göre 2 cm plaka veya ebatlı malzeme üretimi sürekli olarak yapılamaktadır. Dolgu işlemlerinden sonra talep edilen yüzey işlemleri yapılarak üretim son haline getirilmektedir. Havuz kenarları gibi kayması istenilmeyen yüzeylerde honlu yüzey işlemleri fabrikada uygulanarak yüzeyin hafif pürüzlü olması sağlanabilmektedir.

Türk traverten satışlarımız fabrikadan talep edilen seleksiyona göre yapılmaktadır. İzmir, Antalya ve Mersin limanları üzerinden dünyanın birçok ülkesine ihracatlar gerçekleştirilmektedir. Proje bazlı olarak yapılan talepler belirli sürelerde üretilerek ihracat kalitesinde hazırlanmaktadır. Aynı proje içerisinde gerekli olabilecek döşeme, kaplama, basamak ve süpürgelik gibi farklı ebatlarda ki üretimler aynı seleksiyonda yapılarak uygulama genelinde bütünlüğün oluşturulması sağlanmaktadır.

TRAVERTEN KULLANIM ALANLARI

Eski zamanlardan günümüze en çok iç mekân ve dış mekân inşaat malzemesi olarak kullanılmıştır. Eski zamanlarda en çok Romalılar amfi tiyatrolarının, tapınaklarının, hamamlarının ve anıtlarının inşasında kullanmışlardır. Antik görünümü sayesinde bugünde pek çok mimar, iç ve dış mekân uygulamalarında tercih etmektedir. Başlıca kullanım alanlarına örnek olarak; duvar kaplamaları, havuz zemin döşeme ve merdivenleri, bahçe avlularında, banyo ve duşlarda, lavabolarda, madalyonlarda, şömine ve zemin döşemelerinde kullanılmaktadır.

İç Mekan Kullanım Alanları

 • Zemin ve Duvarlar
 • Merdiven ve Basamaklar
 • Banyolar & Duşlar
 • Tezgâhlar & Alınlar
 • Lavabolar
 • Madalyonlar
 • Şömineler
 • İç Mekân Duvar Patlatma

Dış Mekan Kullanım Alanları

 • Havuz Kenar Döşemeleri
 • Havuz Basamakları
 • Yürüyüş Yolları
 • Bahçe Avluları
 • Barbeküler
 • Dış Duvar Kaplamaları
 • Dış Mekân Merdivenleri

RENK VE YÜZEY İŞLEMLERİ

Türkiye dünyada zengin rezervleri ve çeşitleri ile bilinmektedir. Başlıca Türk traverten çeşitleri arasında fildişi, açık ve koyu klasik, noçe, gümüş ve altın renkli malzeme sayılabilir. Doğal yapısı gereği pek çok yerel çeşit de bulunmaktadır örneğin çikolata, navona, emerald gibi.

Travertenin yüzey işlemleri aynı zamanda kullanım alanını da belirlemektedir:

Cilalı Yüzeyler; daha ziyade ticari alanlarda kullanılmaktadır.

Eskitmeli Yüzeyler; antik görünüm vermesi nedeniyle daha ziyada dış mekân uygulamalarında kullanılmaktadır.

Honlu Yüzeyler; ise mat görünüme sahip olması nedeniyle iç mekânlarda tercih edilmektedir.

Fırçalı Yüzeyler; kayma riski olan havuz kenarları gibi alanlarda kazaların önüne geçmek için tercih edilmektedir.

Ham Yüzeyler; ise işlem yapılmamış doğal halidir.

Kalitesi yüzeyinde bulunan deliklerin yoğunluğu ile belirlenmektedir. Yüzeyde ne kadar az delik olursa kalitesi de o kadar artmaktadır. Düşük kaliteler ise gözenekli yapısı ile süngere benzemektedir.

 • Ticari Kalite yüzeyi aşırı delikli taşların plakaları ve fayanslarından seçilmektedir. Bu tür malzeme daha ziyade ekonomik projeler için tercih edilmektedir.
 • Yüksek Kalite ise yüzeyi az delikli plakaları ve fayanslarından tercih edilmektedir. Bu tür malzeme seçkin uygulamalarda tercih edilmektedir.

Standart traverten seramik kalınlığı 1/2” iken müşteri talebine göre 3/8” veya 5/8” kalınlıklarında da olabilir. Karoları için ise standart kalınlık 1 1/4” iken müşteri talebine göre 2” ve daha fazla kalınlıkta da olabilir.

12”x12”, 16”X16”, 18”x18”, 24”X24” ölçüleri en fazla talep edilen ebatlardır; 3″x6″, 4″x4″, 4″x8″, 6″x6″, 8″x16″, 8″x8″, 8″x8″, 12″x12″, 12″x24 daha az talep edilen ölçüler iken müşteri talebine göre üretimi de yapılmaktadır.

 • 12” x 12” x 3/8” (30,5cm x 30,5cm x 1,0cm)
 • 12” x 24” x 1/2” (30,5cm x 61,0cm x 1,2cm)
 • 16” x 16” x 1/2” (40,6cm x 40,6cm x 1,2cm)
 • 16” x 24” x 1/2” (40,6cm x 61,0cm x 1,2cm)
 • 18” x 18” x 1/2” (45,7cm x 45,7cm x 1,2cm)
 • 18” x 24” x 1/2” (45,7cm x 61,0cm x 1,2cm)
 • 24” x 24” x 5/8” (61,0cm x 61,0cm x 1,5cm)

KENAR İŞLEMLERİ

 • Rustik Kenar Kırma (Chiseled); karolarında kabaca kırılan kenar işlemidir.
 • Eskitmeli Kenar; işlemi travertene antik görünüm vermek için kullanılır.
 • Düz Kenarlar; herhangi kırma işlemi yapılmadan seramik ve karolarının doğal görünümlü halidir.
 • Pahlı Kenarlar; daha ziyade müşteri talebine göre belirli bir açıda yapılan kenar kırma işlemidir.
 • Balıksırtı Kenar; traverten seramik ve karolarına yuvarlak kenar işlemi uygulanmasıdır.

Malzeme blok kesim işlemi esnasında bloğun kesim yönüne göre iki tür görünüm elde edilmektedir. Blok dikine olarak suyolları gelecek şekilde kesilmesi durumunda bu türüne vein-cut (suyuna kesim ya da Türk kesimi) denilmektedir. Eğer bloğun yatay kesilmesi durumunda ise bu traverten türüne cross kesim (ters suyuna ya da Amerikan kesimi) denilmektedir.