GÜLER STONE

  • light emperador
  • koyu bej
  • rustik yeşil
  • olive maron

Limra

LİMRA YÜZEY İŞLEMLERİ

Cilalı : Cilalama işlemi sadece sert tip limralara yapılmaktadır. Bu yüzey işlemi taşa parlak bir yüzey ve aynı zamanda taşın karakterinide ortaya çıkarmaktadır.

Honlu : Cilalı yüzeyler gibi parlak olmayıp, mat görünüm talepeden müşteri talepleri için değerlendirilmeledir. Honlu yüzeyle cilalı yüzeylere göre ortamı daha sıcak ve davet edici kılmak için uygulanmaktadır. Honlama limra için en çok tercih edilen yüzey işlemidir.

Ham Kesim : Bu tür yüzey işlemi limra bloklarının katrakta kesim esnasında oluşan bıçak izleri yada estede kesim esnasında oluşan dairesel testere izleri ile işlem yapılmadan bırakılmasıdır.

Kumlama : Kumlama makinesi ile limra plaka ve fayanslarının yüzeyine çizikli yüzey oluşturmak için uygulanan mekanik yüzey uygulamasıdır. Çizikli yüzeyin derecesi uygulanan kumlamanın oranı ve uzunluğuna göre değişmektedir.

Yakılmış : Sadece belli başlı limra türlerine yakma işlemi uygulanabilmektedir. Eğer limra birbirinden farklı termal doğrusal genleşme oranına sahip minerallerden oluşuyorsa bu tür limralara yakma işlemi uygulanabilir. Bu mineraller, limranın yüzeyine yüksek ısı uygulandığı zaman genleşerek taşın yüzeyinden ayrılmaktadır. Kumlama işleminde olduğu gibi yakma işlemi oranı ve süreside yakılmış yüzeyin derecesini belirlemektedir. Eğer uygulanan ısı çok uzun süreli olursa limranın yüzeyi yanabilir. Yakılmış limranın dokusu, yakılmış volkanik taşların dokusuna göre daha pürüzsüz ve düzdür.

Çekiçleme : Özel dizayn edilmiş bir çekiçle uygulanan mekanik yüzey işlemidir. Müşterilerin özel talebine göre farklı türlerde çekiçleme dokuları oluşturulabilmektedir.

Eskitme : Antik görünüm elde etmek için eskitme işlemi uygulanmaktadır. Limra fayansları karıştırma varilinin içine küçük taş, büyük agrega ve su ile yerleştirilir. Tüm bu malzemeler limra fayanslarının kenarlarının eskitilmesi ve köşelerinin yıpranmış görünüme ulaşması için karıştırılır.

Asitle Yıkanmış : Bu tür yüzey işlemi sulandırılmış asit çözeltisinin antik görünüm elde etmek için limra yüzeyine uygulanmasıdır. Asit çözeltisinin az sulandırılması yada uzun süreli limranın yüzeyine uygulanması kalkerli yapıya sahip taşa zarar verebileceği göz ardı edilmemelidir.

Cilalı

Honlu

Yakılmış

Çekiçlenmiş

Kumlanmış

Fırçalanmış

LİMRANIN KALİTELERİ

Yüksek Kalite : Ortalama taneli limralardan daha iyi olmakla beraber; seleksiyon esnasında kalsit çizgi ve noktaları, fossilli ve deniz kabuklu yapıları, yüzey delikleri, açık doku çizgileri, petek yapıları, demir lekeleri, travertenimsi yapıları enaz olan taşlardan seçilirler.

Standart Kalite : Ortalama iri taneli taşlardan daha iyi olmakla beraber; yukarıda verilen kriterlerden bazılarına sahip limralardan seçilirler.

Rustik Kalite : Çok iri taneli taşlardan daha iyi olmakla beraber; yukarıda verilen kriterlerden büyük kısmına sahip limralardan seçilirler.

Variegated Grade :An unselected mixture of grades 1 through 3 permitting both the buff and gray colors.

Renkli Kalite :Üç kalite kriterleri dışında kalıp seçilmeyen limralardan seçilmekle beraber çoğunlukla gri ve devetüyü rengindedirler.

LİMRA PLAKA & SERAMİK KALINLIKLARI

Limra plakalarının üretim ve seçiminde standart kalınlık 2 cm ¾ inch veya 3 cm 1 ¼ inch ölçüleridir. Fakat plaka kalınlıkları müşteri talebine göre 2 cm’den 20 cm’e kadar değişebilir.

LİMRA SERAMİK ÖLÇÜLERİ

Limra seramik ebatları farklı ölçülerdedir. Ençok talep ve üretilen ölçüler aşağıdaki gibidir;

  • 12” X 12” (30X30 cm) standart seramikler için 1/2” 1.3 cm kalınlık.
  • 12” X 18” (30X45 cm) standart seramikler için 1/2” 1.3 cm kalınlık.
  • 12” X 24” (30X60 cm) standart seramikler için 1/2” 1.3 cm kalınlık.
  • 18” X 18” (45X45 cm) seramikler için 1/2” 1.3 cm kalınlık.
  • 24” X 24” (60X60 cm) seramik limra ölçülerinde kalınlık 3/4” 1.9 cm’dir.

Daha az talep edilmekle beraber üretilen standart limra seramik ölçüleri ise 3” x 3” x 3/8”, 4” x 4” x 3/8”, 6” x 6” x 3/8”, 8” x 8” x 3/8”’dir.

LİMRA KENAR DETAYLARI

Düz, ½ pahlı, ¼ pahlı, yarım balıksırtı, tam balıksırtı, bizote, dupont, radius, köşebent.

LİMRA TİPLERİ

Başlıca üç tip limra bulunmaktadır; oolitli, kalsitli ve dolomitik. Limranın kimyasal birleşimi tipleri belirlemektedir. Ana tiplerden ayrı olarak, dolomitik ve kalsitli limra tipleri içerdikleri kalsiyum ve magnezyum oranlarına da göre alt tiplere ayrılmaktadır.

Limra Sınıfları Mevcut Mineraller Mevcut Elementler
Kalsit % Dolomit % % Kalsiyum % Magnezyum
Limra 90 – 100 00 – 10 95 – 100 00 – 05
Dolomitik Limra 50 -90 10 – 50 75 – 95 05 – 25
Kalsitli Limra 10 – 50 50 – 90 55 – 75 25 – 45
Dolomit 00 – 10 90 – 100 00 – 05 45 – 50

LİMRA FİZİKSEL & KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Limra Fiziksel Özellikleri

Fiziksel olarak limra dayanıklı, sert, yoğun, ince taneli kalkerli tortul kayaçlardır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER TABLOSU
Sertlik 3 – 4 Moh Ölçeği
Yoğunluk 2.5 – 2.7 Kg/cm³
Basınç Dayanımı 60-170 N/mm²
Su Emme %1’den az.
Gözeneklilik  Çok Düşük
Hava Etkisi Dirençli

Limra Kimyasal Özellikleri

Kimyasal olarak limra az miktarda alumin, demir ve alkali oksit içeren kalsiyum mineralleri ağırlıklı kayaçlardır.

KİMYASAL ANALİZ TABLOSU
Kireç (CaO) 38-42%
Silis (SiO₂) 15-18%
Alumin (Al₂O₃) 3-5%
MgO 0.5 to 3%
FeO + Fe₂O₃ 1-1.5%
Alkaliler 1-1.5%
Tutuşma Kaybı (LOI) 30-32%