GÜLER STONE

  • light emperador
  • koyu bej
  • rustik yeşil
  • olive maron

Kayrak

KAYRAK NEDİR?

Kayrak taşları; şist veya çamurtaşlarının düşük dereceli başkalaşımı sonucu oluşan yapraklanmış ince granüllü kayaçlardır. Başkalaşım süreci tektonik plakaların çarpışması sonucu oluşan yüksek basınç ile gerçekleşmektedir. Kayrak taşlarında görülen yapraklanma ise ana kayaçlar olan şist veya çamurtaşlarının tabakalanması yada yapraklanmasından oluşmamaktadır. Kayrak taşlarında ki yapraklanma; başkalaşımı oluşturan yüksek basınç kuvvetleri sayesinde ve bu kuvvetlere dik olarak oluşmaktadır.

Kayrak taşları; kendilerini oluşturan kil yada mika minerallerinin maruz kaldığı başkalaşım derecesine göre oluşmaktadırlar. Başınç ve ısının artışı sonucu şistin içindeki kil mineralleri mikaya dönüşmektedir. Kayrak taşları aynı zamanda yüksek miktarda kuvars mineralleri ve düşük miktarda ise feldispat, kalsit, pirit, hematit ve diğer minarallaride içermektdedir.

KAYRAK KULLANIM ALANLARI

Kayrak taşları, olumsuz hava koşullarına ve aşınmaya karşı dayanıklı olup gözenekli değildir; büzülme yada eğilme yapmaz. Kaymama özelliği ile ıslak zeminler için ideal bir malzemedir; ısı farklılıklarından, mevsim değişikliklerinden (don olayları vb.) etkilenmez. Günümüzdeki yapılarda; en çok da dış mekanlarda, estetik bir kaplama malzemesi olarak, pencere kenarlarında, eşiklerinde ve taban döşemelerinde kayrak taşı doğal yada ebatlanmış şekliyle tercih edilmektedir.

  • Değişik kalınlıklarda üretilen kayrak taşlarının; 1 cm – 3 cm arası kalınlıkları yapıya yük bindirmeyecek alanlar olan, şömine ve barbekü uygulamalarında, iç ve dış mekan duvar kaplamalarında kullanılması önerilmektedir. 1 ton malzeme 15-18 m² alan kaplamaktadır.
  • 4 cm – 6 cm arası kalınlıktaki kayrak taşları ise üzerine binecek yük ağırlığından etkilenmeyecek alanlar olan; binaların araba giriş yolları, park ve bahçe yürüyüş yolları, havuz kenarlarında tercih edilmelidir. 1 ton malzeme 9-12 m² alan kaplamaktadır.
  • Son kalınlık olan 6 cm – 10 cm kalınlılar ise merdiven uygulamalarında, dış cephe beton derzli duvar uygulamalarında tercih edilmesi zaman içinde taşın uğrayabileceği darbelerle yıpranmasını önleyecektir. 1 ton malzeme 5-6 m² alan kaplamaktadır.

KAYRAK RENKLERİ

İçerdikleri mineral yapılarına bağlı olarak doğada çok değişik renklerde olabilen kayrak taşları sarı, kahverengi, gri, açık yeşil, kirli beyaz, bordo, kırmızı renklerde olabildiği gibi; renkleri birbirine girmiş karışık renklerdede olabilmektedir.

KAYRAK YÜZEY İŞLEMLERİ

Kayrak taşlarına yüzey işlemi uygulanmamakta; doğal görünümleri ile pazarlanmaktadır