GÜLER STONE

  • light emperador
  • koyu bej
  • rustik yeşil
  • olive maron

Granit

GRANİT YÜZEY İŞLEMLERİ

Cilalı Yüzey İşlemi; ham granit plakasının en üst seviyeye kadar polisaj işlemidir. Cilalı yüzey granitin en parlak ve göz alıcı tamamlanma işlemidir. Cilalama işlemi granitin karakterini ortaya çıkarırıken; nem, kir ve kimyasal temizleyicilere karşıda direncini arttırarak en çok tezgah üretimi için tercih edilmesine sebeb olmuştur.

Honlu Yüzey İşlemi; granit plakalarının son seviyeye gelmeden polisaj işleminin bırakılması sonucu elde edilir. Bu süreç sonunda yumuşak fakat mat görünümlü yüzey elde edilir. Bu tip yüzey işlemi daha ziyade suyun cilalı yüzeyleri kaygan hale getirebileceği yada yaya trafiğinin cilalı yüzeyi yıpratabileceği ıslak zeminlerde tercih edilmektedir.

Yakılmış Yüzey İşlemi; ham granit plakalarının yüzeyine alev uygulanması sonucu elde edilmektedir. Bu işlem daha ziyade kayma riskinin yüksek olduğu dış giriş yollarında tercih edilmektedir.

Çekiçlenmiş Yüzey İşlemi; granitin yüzeyinin karbit uçlu özel bir çekiç ile aşındırılmasıdır. Çekicin tırtıklı kısmının granitin yüzeyine direk olarak aktarılması amaçlanmaktadır. Yakılmış granitte olduğu gibi çekiçlenmiş granitte dış mekan uygulamaları için kullanılmaktadır.

Kumlanmış Yüzey İşlemi; sertleştirilmiş silis kumulun granitin yüzeyine kumlama makinesi ile uygulanması sonucu elde edilmektedir. Bu işlemin amacı granitin yüzeyinde yumuşak aşınma elde etmektir. Heykel ve mezar taşlarındaki isim ve tasarımlar kullama işlemi ile yapılmaktadır.

Deri Görünümlü Yüzey; yeni tip yüzey işlemidir. Honlanmış granit yüzeylerinin elmas uçlu fırçalar ile silinmesiyle elde edilen görünümdür. Bu işlem honlama sonucu kaybolan rengi geri getirerek yüzeydeki gözenekleri kapatmaktadır. Deri görünüm ile ne honlama gibi mat bir yüzey nede cilalama gibi parlak yüzey elde edilir.

Cilalı

Honlu

Yakılmış

Çekiçlenmiş

Kumlanmış

Deri Görünümlü

GRANİT KALİTELERİ

Granitin kalitesi kuartz, feldispat, mika, diğer mineraller, yüzey işlem kalitesi ve nasıl kesildiği göre belirlenmektedir. Düşük kalite granitler, içeriğinde çok fazla yumuşak mineral barındıran ve çokaz renk tipi olan ticari yada ikinci kalite granit olarak adlandırılmaktadır. Orta kalite granitlerin çok güzel renk ve desenleri olmasına rağmen aynı renk veya dokuda bulunamama gibi problemler görülür. Egzotik ve yüksek kalite granitler tek renk, doku ve tiplere sahip olanlardan seçilirler.

GRANİT PLAKA & SERAMİK KALINLIKLARI

Granit plakalarının üretim ve seçiminde standart kalınlık 2 cm ¾ inch veya 3 cm 1 ¼ inch ölçüleridir. Granit seramikte ise üretilen ve talep edilen kalınlık 1 cm 3/8 inch’tir.

GRANİT SERAMİK ÖLÇÜLERİ

Standart granit seramik kalınlıkları 12″x12″(30X30cm), 16″x16″(40X40cm), 18″x18″(45X45cm) ve 24″x24″(60X60cm) iken standart seramik kalınlıkları ise 3/8″(1 cm) ve 3/4″(2 cm)’dir.

GRANİT KENAR DETAYLARI

Düz, ½ pahlı, ¼ pahlı, yarım balıksırtı, tam balıksırtı, bizote, dupont, radius, köşebent.

Düz 1/2 Pahlı 1/4 Pahlı Yarım Balık Sırtı
Çift Pahlı Dupont Radius Köşebent

GRANİT TİPLERİ

Yukarıda mağma teorisinde açıklandığı gibi; granit sıvı mağmanın mevcut ana kayalara nüfuzu sonucu oluşur. Ana kayalar granitin tipini belirlemektedir. I-tip granit volkanik ana kayalar tarafından oluşurken, S-tip granit tortul ana kayalardan ve M-tip granit ise manto kayaları sonucu oluşan granit tipleridir.

GRANİT FİZİKSEL & KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Granit Fiziksel Özellikleri

Fiziksel olarak ticari kalite granitler iri granüllü sert, yoğun volkanik başkalaşmış taşlardır.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER TABLOSU
Sertlik 6 – 7 Moh Ölçeği
Yoğunluk 2.6 – 2.8 Kg/cm³
Basınç Dayanımı 140 – 210 N/mm²
Kopma Modulü 15 – 25 N/mm²
Su Emme %0.1-0.6
Ortalama Yıpranma %1’den az
Gözeneklilik Çok Düşük
Hava Etkisi Dirençli

Granit Kimyasal Özellikleri

Kimyasal olarak granitler kuartz, feldispat ve ferromagnezyen mineraller olan kriolit, klorit, granat v.b. birleşiminden oluşan volkanik başkalaşmış kayalardır. Tipik bir granit aşağıdaki kimyasal birleşiklerden oluşur:

KİMYASAL ANALİZ TABLOSU
Silis (SiO) %70-75
Alumin (Al₂O₃) %10-15
CaO+MgO %0.5’den az
FeO + FeO %2-4
Alkaliler %4-6
TiO %0.5’den az
Tutuşma Kaybı (LOI) %0.5’den az